Ten alkomat nie powoduje korków

Ten alkomat nie powoduje korków

Jazda po spożyciu alkoholu jest zabroniona. Jednak nie każdy kierowca chce o tym pamiętać i stosować się do przepisów. Potrzebne stały się więc urządzenia do sprawdzania zawartości alkoholu w organizmie człowieka. Powstało wiele modeli wykorzystujących różne technologie. Jedna z wersji urządzenia zostanie przedstawiona w tym materiale – alkomat alcoblow.

Powstał z potrzeby chwili

Alkomat przesiewowy został zaprojektowany w związku z zapotrzebowaniem, jakie zgłosili policjanci. Postulowali projekt urządzenia, które będzie proste w obsłudze i będzie pozwalało na znaczne skrócenie czasu przeprowadzanej kontroli.

Alcoblow nie wymaga stosowania materiałów eksploatacyjnych i może być użyty w krótkim czasie dla wielu testowanych osobników. Sprawdza się podczas kontroli drogowych na odcinkach dróg o dużym nasileniu ruchu kołowego oraz w zakładach pracy podczas sprawdzania trzeźwości pracowników rozpoczynających swój dzień pracy.

Budowa urządzenia

Alkomat przesiewowy ma kształt tuby. Wygodna rękojeść pozwala szybko zmieniać jego położenie bez obaw o uronienie urządzenia na ziemię. Wymiary rękojeści przystosowane są do wygodnego chwytu przez dorosłego człowieka. Dodatkowym zabezpieczeniem przed upadkiem jest pętla z linki z tworzywa, którą można nałożyć na nadgarstek.

Część obudowy, w której mieści się urządzenie pomiarowe, zawiera tablicę sygnalizacyjną z panelem ledowym. Znajdują się na nim diody w różnych kolorach. W zależności od tego jak wysokie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, zmienia się kolor zapalonych świateł. Oprócz diod na korpusie alcoblow znajdują się przyciski uruchamiające i dezaktywujące urządzenie.

Na szczycie obudowy alkomatu znajduje się otwór wlotowy dla pobranego do badania powietrza. Tam też alkomat alcoblow ma zainstalowany czujnik elektrochemiczny. Charakterystyczny jest sposób, w jaki podawane jest powietrze do alkomatu alcoblow. Wlot ma kształt lejka, który kieruje podmuch powietrza do wnętrza urządzenia bez konieczności przykładania ust do aparatu. Żaden z badanych nie ma kontakty bezpośredniego z aparaturą, dlatego nie ma obawy o przenoszenie materiału biologicznego. W dobie zagrożeń epidemiologicznych wirusami nieznanego pochodzenia jest to bardzo ważny aspekt.

Urządzenie jest niezwykle czułe i nawet rozrzedzona struga powietrza, zawierająca alkohol wywołuje reakcje układu elektronicznego sprzętu.