Wybór alkomatu elektronicznego

Nie ulega wątpliwości, że zakup profesjonalnego alkomatu to bardzo ważna decyzja dla kierowców. Czasami lepiej jest się sprawdzić, ponieważ nigdy nie ma się pewności, że można już prowadzić auto. Nikogo nie powinny dziwić coraz częstsze kontrole drogowe, ponieważ pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na drodze.

Czy warto kupić alkomat?

Niestety cały czas rośnie liczba wypadków samochodowych z udziałem pijanych kierowców. Elektroniczny alkomat przyda się nie tylko kierowcom, ale też pozostałym użytkownikom ruchu, ponieważ pozwala sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wcale nie trzeba czekać długo na wyniki, ponieważ odczyt pojawia się natychmiast. Każdy może znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji, ponieważ Alkomaty sklep oferuje bardzo duży wybór. Większości osób alkomaty kojarzą się głównie z kontrolami drogowymi. Tego typu urządzenia wykorzystują także firmy ochroniarskie, które sprawdzają swoich pracowników pod kątem trzeźwości. Można śmiało powiedzieć, że alkomaty używane są częściej niż nam się to wydaje. Nie wszyscy wiedzą, że badanie trzeźwości może być wykonane najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu. Jeśli kierujesz w stanie nietrzeźwości to pamiętaj, że możesz stracić prawo jazdy i trafić do więzienia.

Zasada działania

Najlepiej zakupić alkomat u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Wtedy można mieć pewność, że urządzenie jest dobrej jakości i posłuży przez długi czas. Warto zaznaczyć, że alkomaty elektrochemiczne z atestem to urządzenia nowej generacji. Posiadają czujnik elektrochemiczny, który pozwala zmierzyć ilość molekuł alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę. Dostępne są także alkomaty półprzewodnikowe, które są zdecydowanie tańsze, ale za to mniej precyzyjne. Niestety takie alkomaty są wrażliwe również na inne substancje, dlatego dym papierosowy może zakłócić wyniki pomiaru. Większe przedsiębiorstwa i służby mundurowe stosują głównie alkomaty elektroniczne. Bardzo ważną rolę odgrywa kalibracja, która jest podstawą prawidłowej eksploatacji urządzenia. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu to nie wykonasz samodzielnie kalibracji. Zazwyczaj kalibrację wykonuje się co 12 miesięcy lub co 1000 pomiarów.