Wypadek samochodowy we Włoszech — jak uzyskać odszkodowanie?

Samochodowe eskapady to popularny sposób zwiedzania Europy a jednym z ulubionych kierunków takich podróży są Włochy. Samochód daje niezależność i dużo więcej możliwości niż np. komunikacja publiczna. Jednak podróżowanie autem to również ryzyko uczestniczenia w wypadku drogowym i związanej z tym kwestii likwidacji szkody komunikacyjnej.

Wypadek samochodowy we Włoszech — najważniejsze informacje

Włoskie przepisy drogowe są bardzo podobne do tych, które obowiązują w naszym kraju, jednak warto przed planowaną podróżą zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi np. dopuszczalnych prędkości. Włosi są dość surowi w tym temacie i nietrudno jest dostać mandat za zbyt szybką jazdę.

Będąc uczestnikiem wypadku drogowego we Włoszech, na miejsce należy wezwać policję i spisać stosowne oświadczenia — w języku, który znamy. Oczywiście jeśli mamy do czynienia z osobami poszkodowanymi, to w pierwszej kolejności wzywamy służby ratunkowe.

Szkodę komunikacyjną należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej i najlepiej jest przystąpić do jej likwidacji w kraju, w którym miało miejsce zdarzenie. Likwidacja szkody we Włoszech potrwa jednak dłużej niż w Polsce. Okres przedawnienia roszczeń zależy od okoliczności zdarzenia i może liczyć odpowiednio 2 lata, 5 lat lub 10 lat.

Odszkodowanie za wypadek we Włoszech — kto i w jakiej wysokości może je otrzymać

O odszkodowanie po wypadku, który miał miejsce na terenie Włoch może się ubiegać poszkodowany kierowca jak również pasażerowie, a także piesi i rowerzyści, którzy ucierpieli w zdarzeniu drogowym. Sprawca zdarzenia lub jego ubezpieczyciel może być adresatem roszczeń za obrażenia poniesione w wyniku wypadku, jak również roszczeń na poczet kosztów związanych z działaniami mającymi na celu naprawę szkód i rekompensatę poniesionych strat.

Odszkodowanie we Włoszech oraz jego wysokość zależy od wielu czynników. Każde zdarzenie jest inne i różne są jego okoliczności. We Włoszech OC sprawcy zdarzenia może pokryć m.in. koszty leczenia wraz z opieką bliskich, koszty pochówku w przypadku śmierci na skutek zdarzenia, utracone dochody. Może też być wypłacone w postaci zadośćuczynienia.

Jeśli sprawca zdarzenia nie jest znany lub nie opłacał polisy OC, sprawę świadczeń przejmuje Włoski Fundusz Gwarancyjny.