Podpory do przyczep – jakie?

Podpory do przyczep – jakie?

Pomimo tego, że niemal każda przyczepa kempingowa wyjeżdża z fabryki wyposażona w cztery podpory, służące poziomowaniu przyczepy i zapewnieniu jej pełnej stabilności podczas postoju i korzystania z jej wnętrza na kempingach, to są to urządzenia dość często ulegające uszkodzeniom. Co należy wiedzieć o podporach do przyczep?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że najważniejsze w kwestii podpór jest ich prawidłowe wykorzystywanie, uwzględniające ograniczenia formułowane przez producentów przyczep kempingowych. Podpór do przyczep kempingowych nigdy nie powinniśmy wykorzystywać do stawiania całej przyczepy w powietrzu – przyczepa po rozstawieniu powinna spoczywać na przynajmniej 6 punktach, tj. czterech podporach oraz dwóch kołach. W ten sposób zapewnimy jej pełną stabilność oraz zagwarantujemy sobie, że nie ulegnie ona uszkodzeniu pod naciskiem osób korzystających z jej wnętrza. Siódmym punktem podparcia zwiększającym stabilność może być koło podporowe.

Równa podłoga?

Podstawą przy bezpiecznym rozstawianiu przyczepy kempingowej powinno być również wybranie odpowiedniego miejsca do takiej czynności – im podłoże będzie równiejsze, tym szybciej uzyskamy równą podłogę w przyczepie. Ma to również znacznie dla samej przyczepy, a w szczególności dla nowszych przyczep typu sandwich, które są niezwykle wrażliwe na wszelkie naprężenia powstające na skutek długotrwałego wykrzywienia całej konstrukcji przyczepy. Należy o tym pamiętać, jeżeli nie chcemy spowodować rozszczelnienia powłok przyczepy i jej przeciekania do wnętrza.

Jakie podpory?

Jakie jednak podpory do przyczepy zakupić, gdy nasze ulegną uszkodzeniu? Pomimo tego, że na rynku dostępne są różne rodzaje podpór do przyczep, warto postawić na podpory, które były wykorzystywane w danym modelu. W ten sposób nie będziemy musieli tworzyć nowych konstrukcji związanych z aspektem ich montażu – powinny pasować w oryginalne miejsce montażowe. Co więcej, podpory trapezowe, a więc podpory najczęściej wykorzystywane we współczesnych przyczepach kempingowych, zapewniają większą stabilność niż podpory wysuwane – spotykane zaś w przyczepach towarowych, gdzie niekoniecznie liczy się stabilność całej przyczepy.

Prawidłowa eksploatacja

Podsumowując, podpory do przyczep są niezwykle ważnymi urządzeniami, jednak stosunkowo łatwo je uszkodzić przez nieumiejętne obchodzenie się z nimi. Jeżeli jednak będziemy przestrzegać podstawowych zasad wynikających między innymi z instrukcji obsługi każdej przyczepy kempingowej, powinny nam one służyć przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer