Jak działa alkomat policyjny?

Jak działa alkomat policyjny?

Alkomat policyjny to urządzenia, które posiada każda służba drogowa policji. Badanie trzeźwości jest bardzo ważne, ponieważ każdego roku dochodzi na polskich drogach do wypadków, które są głównie dziełem pijanych kierowców.

Alkomaty policyjne

Jest to prawdziwa plaga, z którą trzeba walczyć, dlatego na wyposażeniu policja oprócz alkomatu przesiewowego powinna również posiadać Profesjonalny alkomat. Głównym celem alkomatu przesiewowego jest wyodrębnienie osób, które mogą być pod wpływem alkoholu i skierowanie ich na dalsze badania krwi lub przy użyciu dokładniejszych alkomatów. Alkomaty przesiewowe są również często spotykane na koncertach, w zakładach pracy oraz na imprezach sportowych. Alkomat przesiewowy ma znacznie mniejszą dokładność niż profesjonalny alkomat, ale umożliwia wykonanie większej liczby pomiarów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu godziny jesteśmy w stanie wykonać nawet kilkaset pomiarów, ponieważ jeden nie zajmuje więcej niż 5 sekund. Drugą ważną zaletą jest tryb pasywny, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie kontroli nawet wobec osoby nieprzytomnej lub niewspółpracującej. Obecne alkomaty policyjne są też bezkontaktowe, dlatego czas kontroli policyjnej jest ograniczony do minimum.

Dokładność urządzenia

Do urządzenia można dmuchać z kilku centymetrów, dlatego nie trzeba za każdym razem wymieniać jednorazowego ustnika. Jednorazowe ustniki występowały głównie w klasycznych alkomatach, które charakteryzowały się również dużym zakresem błędu. Rozwój technologii sprawił, że obecne urządzenia są niezwykle dokładne i precyzyjne, dlatego błędy się raczej nie zdarzają. Należy mieć na uwadze, że nie da się praktycznie oszukać alkomatu policyjnego. Alkomat policyjny to profesjonalne urządzenie, którego nie da się tak łatwo zafałszować jak alkomatów półprzewodnikowych. Takie sposoby jak guma do żucia, środki odświeżające oddech oraz kawa na nic się zdadzą. Należy jednak pamiętać, że alkomat może wskazać pewną ilość alkoholu, nawet jeżeli nic nie piliśmy. Są to urządzenia, dlatego błędy zawsze się zdarzają i w takiej sytuacji wszelkie wątpliwości powinno rozwiązać badanie krwi. Niektóre owoce mogą zawierać śladowe ilości alkoholu, dlatego wynik może być w pewnych momentach nieco zawyżony. Następne badanie jest wykonywane po około 15 minutach i wtedy powinno się wszystko wyjaśnić.