Wiaty przystankowe czyli elementy niezbędne w każdym mieście

Wiaty przystankowe czyli elementy niezbędne w każdym mieście

Wiata przystankowa to element małej architektury, który możemy spotkać zarówno w dużych miastach, na przedmieściach jak i na wsiach czy w małych miasteczkach. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie jeżdżą autobusy i przewożą pasażerów z jednej punktu do drugiego.

Wiata przystankowa – z czego jest zbudowana?

Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie korzystał z komunikacji miejskiej i stał pod wiatą przystankową w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj. Wiata aluminiowa nie musi być wcale nieestetyczna, a wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowana wiata autobusowa może idealnie pasować do pozostałych elementów małej architektury miejskiej tworząc w ten sposób ciekawą i estetyczną kompozycję. Wiata aluminiowa może być naprawdę ładnym przystankiem autobusowym, z którego podróżni będą chętnie korzystać każdego dnia. Wiaty przystankowe najczęściej wykonane są z aluminium i plexi, aby nie tylko były wytrzymałe, ale również estetyczne. Ponadto wielu producentów wiat przystankowych może wykonać takie elementy specjalnie na zamówienie danego miasta, aby wszystkie przystanki były w jednej kolorystyce i stylu tworząc w ten sposób spójny wygląd architektury miejskiej.

Wiaty przystankowe i ich zastosowanie

Wiaty przystankowe producent oferuje najróżniejsze – jedne większe, inne mniejsze, w różnych kolorach, z zaokrąglonymi lub płaskimi daszkami, a także o różnej długości. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekuje klient. Wiaty przystankowe producent może wykonać z różnych materiałów, jednak jednym z najczęstszych surowców używanych do wyrobu wiat jest właśnie aluminium. Ponadto wiaty przystankowe nie muszą być nudne – są modele, które zakończone są specjalnymi gablotami reklamowymi, w których można powiesić ciekawe plakaty filmowe, różnego rodzaju postery informujące o najbliższych imprezach czy kampaniach społecznych. Dodatkowo praktycznie każda wiata przystankowa posiada specjalną gablotkę przeznaczoną na rozkład jazdy autobusów oraz umieszczanie w niej najistotniejszych informacji dla pasażerów. Ważne również jest, aby taki przystanek był wyposażony w specjalne siedziska, na których można przysiąść w oczekiwaniu na tramwaj lub autobus, a także odpowiedni daszek który ochroni podróżnych przed wiatrem i deszczem, a latem zapewni przyjemne ochłodzenie przed słońcem i gorącym powietrzem.