Wymiana sprzęgła w http://effectserwis.pl/

Wymiana sprzęgła w http://effectserwis.pl/

Sprzęgło jest jedną z najważniejszych części samochodu. Jeżeli nie działa prawidłowo, sprawia, że prowadzenie samochodu staje się niekomfortowe lub praktycznie niemożliwe.

Czym jest sprzęgło?

Automatyczne skrzynie biegów mają coraz więcej sprzęgieł. Wszystkie jednak wciąż posiadają te same części konstrukcyjne, wykonujące to samo podstawowe zadanie.

Zadaniem sprzęgła jest połączenie silnika samochodu z jego skrzynią biegów. Ponieważ silnik pracuje zawsze (nawet gdy koła nie obracają się) sprzęgło musi być w stanie zarówno łączyć się, jak i rozłączać.

Jak działa sprzęgło?

Sprzęgło łączy się z silnikiem za pomocą koła zamachowego silnika. Gdy sprzęgło jest włączone, występuje brak ciśnienia na pedale sprzęgła. Tarcza sprzęgła jest wówczas dociskana do koła zamachowego przez potężne sprężyny. Tarcie między dwiema częściami tworzy solidne połączenie, a ruch silnika jest przekazywany do przekładni.

Wciśnięcie pedału sprzęgła powoduje, że sprężyny przytrzymujące tarczę sprzęgła przy kole zamachowym rozluźniają się. Bez trzymania w miejscu, tarcza sprzęgła traci kontakt i przestaje się obracać, przerywając połączenie. W przypadku zużycia sprzęgła, serwis http://effectserwis.pl/ jest w stanie zaoferować profesjonalną wymianę.

Normalna długość życia sprzęgła

Podobnie jak większość części dobrze skonstruowanego samochodu, sprzęgło zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnej trwałości. Tarcie między tarczą sprzęgła a kołem zamachowym, z czasem zużyje jednak płytę. Jeśli układ napędowy jest regularnie poddawany dużym obciążeniom (np. w ciężarówce, która przewozi ciężkie ładunki), sprzęgło może się zużyć po przejechaniu zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

Praktycznie wszystkie sprzęgła powinny być sprawne przez znacznie dalszy przebieg, przy normalnej pracy. Nowsze samochody osiągają jeszcze lepsze wyniki, a sprzęgła o dobrych parametrach są stosunkowo powszechne. Aby znaleźć zalecenia producenta dotyczące żywotności sprzęgła, należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Jak często wymieniać sprzęgło?

Im mniej pracy wykonuje sprzęgło, tym dłużej pozostaje sprawne. W przypadku wyjątkowo agresywnej i częstej zmiany biegów, praca skrzynią przyłożeń jest bardzo istotna i trudno nie używać sprzęgła. W codziennym użytkowaniu, rozsądniej jest jednak wrzucać bieg jałowy i odciążyć sprzęgło.

Wymianę sprzęgła oferuje serwis http://effectserwis.pl/. Warto pamiętać, że na przeciętną żywotność tego elementu wpływa też typ samochodu oraz rodzaj klimatu. Im wyższe temperatury, tym szybciej zużywa się sprzęgło.